PMR Telsizler

Anasayfa / Yazılar / PMR Telsizler

PMR telsiz ‘’Private Mobil Radyo’’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

(Private Mobil Radyo) PMR kişi veya kurumların kullanımına uygun telsiz ağlarıdır. Telsiz sistemlerinde alıcıya iletilmek istenen mesaj taşıyıcı görevi yapan elektromanyetik bir dalga sayesinde iletilir. Belirli bir frekanstan gönderilen bu dalga anten aracılığıyla gönderilmek istenen mesajı alıcıya iletir.

PMR telsiz sistemlerinde alınan mesaj gönderen bir aktarıcı vasıtası ile olur. Telsizde birden fazla kanal olup kullanıcı hangi kanalda görüşmek isterse telsizi o kanala getirip görüşebilir.

PMR telsizlerin kullanımı için herhangi bir ruhsat işletim ücreti gerekmemekte olup T.C. Telekomünikasyon Kurumu onaylıdır. PMR telsizler Amerika, Kanada, Güney Afrika vs. gibi ülkelerde de kullanılmaktadır fakat ülkemizde kullanılan PMR telsizlerle aynı frekans ve kanalda çalışmamaktadır. Bu tür telsizlerin ülkemizde kullanılması ve satışının yapılması yasaktır. PMR telsizler ilgili yasa çerçevesinde sadece UHF 446 Mhz frekans bant aralığında çalışmaktadır.

PMR telsizlerin görüşme mesafesi engeller, manyetik alanlar, utki görüş açısı veya yüksekliği gibi etkenlere bağlı olup bunun yanı sıra görüşme mesafesini etkileyen unsurlardan telsizin çıkış gücü, antenin çekim gücünü de eklemek gerekir.

Telsizleri kullanırken;
Telsiz üzerinde yer alan herhangi bir aksesuarı zorlayarak çıkartılmamalıdır.
Her türlü sıvı temasından kaçınılmalıdır.
Telsizler sert darbelere karşı korunmalıdır.
Telsizler antensiz çalıştırılmaya zorlanmamalı anten seçimine dikkat edilmelidir.
Telsizleri anteninden tutarak veya telsizin çekimine zarar verecek her türlü davranışa dikkat edilmelidir.

Proje bazlı siparişleriniz için üye girişi yaptıktan sonra firmanıza özel teklif isteyebilirsiniz.

© 2023 www.telsizmarketim.com
Top